brendanrr has written 37 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Hazard

    Hazard

    ★★★★★

    magnificent. I thought Sono did an absolutely perfect job of capturing the essence of New York while also bringing his own flavor into the mix. the music, the locations, the shaky camera, all helped elevate this film, on top of great performances from the cast. my favorite aspect of this film is that it’s chaotic, but manages to stay (somewhat) warm hearted.


    2 days later: this is the film I think about most during this binge of Sion Sono films, and I’m moving this from 4.5 to 5 stars, it is an amazing piece of art. 

  • Love Exposure

    Love Exposure

    ★★★★★

    incredibly horny, absolutely ridiculous, explicitly twisted, this movie is totally insane in the best ways possible. 

    4 hours long and it never felt daunting in the slightest 

    laughed, cried, was disgusted, was wowed, was unsettled, was enlightened, was confused and simultaneously enthralled, if you can even call this a love story it’s my favorite one ever told on film.

  • The Big Lebowski

    The Big Lebowski

    ★★★★★

    “They call Los Angeles the city of Angels.

    I didn’t find it to be that, exactly”

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★★

    I don’t think there is a better movie than this.


    10 minutes have passed since it ended and I’m still sitting on my couch in silence

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

    “Someday I’m gonna make you Mrs. Buck Turgidson!”

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★★★

    “They’ll kill you. For sure. 100%”

    Relentlessly unsparing. This movie does not care about what you want to happen and anything you expect to happen probably does not. Brilliant performances from the entire cast,  as usual with Park Chan-wook, the framing of the shots is masterful and the locations only embellish them. 

    might have to give Old Boy another go after now completing the trilogy, however the twist in that just really did not sit right with me 🥴🤢

    after…

  • Sympathy for Lady Vengeance

    Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★★

    I wasn’t sure I was following this fully around half way through, but then it all came together very nicely. I might have to deem this the ULTIMATE revenge tale. 

    All I know is I kept saying what a fantastic movie to myself over and over during the last 25 or so minutes. I can certainly say this my favorite Park Chan-wook film, it was so entertaining.

  • Mandy

    Mandy

    ★★★★★

    nightmare fuel, disturbing, nasty and satisfying. Nic Cage actually gives one hell of a performance and also wields what I may have to call the best weapon I’ve ever seen in a movie (next to a lightsaber perhaps). on top of all that, it’s visually a work of art, and the soundtrack is perfect. I waited to watch this for a while, I was kinda freaked out by it initially and then also I didn’t want to be underwhelmed at…

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★★

    “Heck, Norm ya know we’re doin’ pretty good”

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★★★

    This movie is perfect, I can’t really say anything else other than that. Travolta’s sense of urgency and desperation is so organic and sets up a perfectly tense atmosphere, all while De Palma’s camera work and direction bring the whole thing together. 

    Moving it to my top 4

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★★

    just vibing in the haberdashery

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    God I love this movie so much. Leo is truly hysterical.