brendanrr has written 96 reviews for films rated ★★★★ .

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    there actually are spoilers in this so stop reading if you haven’t seen it. 

    oh my god the whole time I’m saying to myself, I know she’s the murderer but there’s gotta be some sort of twist. was not expecting a semi-conscious malignant growth even with the word in the title lol I’m so dumb

    good stuff. made me squirm and shout.

  • The Fog

    The Fog

    ★★★★

    I would risk my life in the fog every year to live in “Antonio Bay” too.

  • The Whispering Star

    The Whispering Star

    ★★★★

    leave it to Sion to put an artificial human into a traditional home shaped space craft to deliver packages around the universe, while using an analog tape recorder to keep a diary of everything. what a hilarious alternate reality and amazing contradiction of technology.

    the movie itself seems directly inspired from and perhaps a more thought out version of his film I Am Keiko. isolation and introspection are both prevalent themes this film explores. it’s certainly a slow and quiet…

  • Prisoners of the Ghostland

    Prisoners of the Ghostland

    ★★★★

    this is the movie I’ve been looking forward to most this year, and in holding that position it naturally bears an additional pressure because of the hope that it lives up to the hype.

    immediately what stood out to me were the colorful sets, lighting and characters. I posted a few screen caps on my Twitter that, in the moment, made me pause to take them in further. I was truly captivated when this story kicked off. I did find…

  • Malibu High

    Malibu High

    ★★★★

    oh my god, this is one of those seemingly corny movies, that is actually really good, but this was also soo dark. talk about diving in head first into the underworld.

  • Under the Skin

    Under the Skin

    ★★★★

    quiet, weird, and slow but good.

  • Insomnia

    Insomnia

    ★★★★

    ok nOley boy I can get down with this. normally I’m a big Christopher Nolan hater but this is tight. Pacino was great, unique role for Robin Williams and Alaska (or wherever it was filmed) made the whole thing epic.

  • Raising Arizona

    Raising Arizona

    ★★★★

    what a freaking bop. not sure how it took me this long to watch this. so fun, ridiculous and cute even.

  • Red Post on Escher Street

    Red Post on Escher Street

    ★★★★

    one of my character flaws is being very impatient, so that lead me to searching the depths of the internet to find this yesterday. it was entirely worth it, as it was a much different experience than other Sono films. nice to see him take on something slightly less gratuitous than his normal endeavors. you really don’t know where this is headed until right at the end, and it’s build and choice to focus on all of the minor characters makes the ending even more affective. I look forward to rewatching this already when it’s actually released.

  • Happy's

    Happy's

    ★★★★

    I can’t believe there is only one other review for this! next time you need a 90 minute film throw this on. by the end I couldn’t stop laughing. it is very low budget, however most of the actors are quite charismatic and provide plenty of hilariously entertaining interactions. there are also loads of perfectly timed movie references and the films ability to make fun of itself is very refreshing.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I had written a review that tore this, and Christoper Nolan to shreds (for no reason, he’s not even apart of this), but that was before I made it to the end of this movie. the variety of possible messages this contained, ended up winning me over. there were so many different lessons one could extract from this film. upon reflecting, I’m realizing I really liked this. 

    side note: who watched to the end of the credits?? speculation on who that girl was?

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★

    Tobey