brendanrr has written 64 reviews for films rated ★★★ .

  • The Last Seduction

    The Last Seduction

    ★★★

    if there is anything that this Criterion Neo-Noir collection has taught me, it’s that I would be duped so hard by a femme fatale.

  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted

    Madagascar 3: Europe's Most Wanted

    ★★★

    more shenanigans idk I was so high I love the lemurs and penguins

  • The Forest of Love

    The Forest of Love

    ★★★

    yeeeesh. this was tough. a brutal movie, with no remorse. I was disgusted for the last two thirds. It’s strange how fine the line of “too far” is for me when it comes to films. 

    This was just so ruthless, so bleak.

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★

    let’s just say it didn’t really bother me when I had to kick this into 1.25x speed on Netflix - if someone asked what I thought of this I would say “it was dece” (decent)

  • Joy Ride

    Joy Ride

    ★★★

    squirmed and almost jumped a few times. I love how the guy basically never gets out of his truck 🤣


    RIP Paul Walker what a legend

  • Slacker

    Slacker

    ★★★

    in retrospect I like that it felt like real life when I caught myself saying “oh my god shut the fuck up”

  • Cop

    Cop

    ★★★

    ACAB

  • The Wailing

    The Wailing

    ★★★

    certainly an epic creation, but just not my cup of tea. this had all the great elements of a horror movie but missed on the delivery.

  • Wrath of Man

    Wrath of Man

    ★★★

    man I’m not sure about this one - first off this does not even feel like a Guy Ritchie film to me, as someone who throughly loves some of his work, and knew very little about this film, was this made for a particular streaming service or something?  It was just lacking any sort depth, and the usual warmth of Ritchies films.


    also as a cherry on top, a pretty brutal cast.

  • Unlawful Entry

    Unlawful Entry

    ★★★

    it’s corny but still made me verbally exclaim at my TV multiple times. Ray Liotta is a good creep lol. 

    giving this 3 stars does mean I definitely need to bump some recent ratings up though.

  • The Guest

    The Guest

    ★★★

    good lil action thriller, with a John Carpenter type score

  • Beyond the Black Rainbow

    Beyond the Black Rainbow

    ★★★

    ambitious but not as affective as his most recent work Mandy. there are definitely some really cool shots and elements in this, but in the end I feel like it falls short of being satisfying.