• Big Trouble in Little China

    Big Trouble in Little China

    ★★★★½

    this is movie is just way too damn fun. showing my friends some John Carpenter this weekend while they lay around hungover 😆

  • Coco

    Coco

    ★★★★

    I wasn’t crying, you were.


    my thing this past week has been watching Pixar movies after extremely messed up Sion Sono films. It’s worked out well, would recommend.

  • Cold Fish

    Cold Fish

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    oh this is sad
    kind of quirky too
    haha oh interesting
    haha nice
    ok
    ok wait what just happened
    fuck
    jeeeze
    oh boy
    now what
    oh gosh
    ok a bit more 
    oh
    oh?
    goodness gracious
    oh yes finally
    wait
    yes 
    oh wait
    ok what
    wait shit
    wait what
    what the fuck
    what the fuck
    damn what the fuck
    oh gosh
    oh my gosh 
    okayyyyy
    oh 
    fuck
    fuck
    fuck
    fuck

    “Now you’re dead you stupid old man”

  • Antiporno

    Antiporno

    ★★★★

    for a slightly abstract piece of work this is quite compelling. the yellow room adds a nice base layer of anxiety, and I loved the sort of twist that changes up the dynamics. watching Koyko jaunt around her apartment reminded me of literally not leaving our homes for a whole year, remember when we did that? anyways, I’m sure I’ll like this even more after some further research and reading, as it was jam packed with a variety of themes and symbolism, I was just too busy enjoying the ride to bother deciphering immediately.

  • Up

    Up

    ★★★★

    somehow this was marked as watched on my profile already with a ranking of 3 stars!?! well anyways that is for sure wrong, this is one of the best Pixar movies I’ve seen. I truly adored it all.

  • Hazard

    Hazard

    ★★★★★

    magnificent. I thought Sono did an absolutely perfect job of capturing the essence of New York while also bringing his own flavor into the mix. the music, the locations, the shaky camera, all helped elevate this film, on top of great performances from the cast. my favorite aspect of this film is that it’s chaotic, but manages to stay (somewhat) warm hearted.


    2 days later: this is the film I think about most during this binge of Sion Sono films, and I’m moving this from 4.5 to 5 stars, it is an amazing piece of art. 

  • Shinjuku Swan

    Shinjuku Swan

    ★★★★

    the most digestible Sion Sono film I’ve seen so far (out of 4 total). I really liked this, a mature comedy and the main character, Tatsuhiko is so cool.

    I did pause it a bunch because you know how it is if you take your eyes off the tv while watching a foreign film you have no idea what’s being said, but other than that I found this entertaining.

  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted

    Madagascar 3: Europe's Most Wanted

    ★★★

    more shenanigans idk I was so high I love the lemurs and penguins

  • Why Don't You Play in Hell?

    Why Don't You Play in Hell?

    ★★★★½

    starts off a little jumbled and slow but stick with it because it’s so worth it. this is movie is so funny. 

    “Fuck Bombers Forever”

  • The Forest of Love

    The Forest of Love

    ★★★

    yeeeesh. this was tough. a brutal movie, with no remorse. I was disgusted for the last two thirds. It’s strange how fine the line of “too far” is for me when it comes to films. 

    This was just so ruthless, so bleak.

  • Censor

    Censor

    ★★½

    oh gosh I feel like this tries to be cooler and smarter than it is…just like me!

  • Inside Out

    Inside Out

    ★★★½

    after watching a 4 hour epic the night before sometimes you need to decompress with 2 Pixar movies