Sort by

brendanrr has logged 44 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Edit this entry  
29
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Night

American Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Queenpins

Queenpins

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
One False Move

One False Move

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry