brendanrr has logged 47 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Heat

The Heat

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Holiday

Holiday

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Unlawful Entry

Unlawful Entry

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Binge

The Binge

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
LIFT

LIFT

×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Exotica

Exotica

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wraith

The Wraith

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House of Games

House of Games

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry