brendanrr has logged 40 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cadillac Man

Cadillac Man

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Roommate

The Roommate

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Frantic

Frantic

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ripley's Game

Ripley's Game

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Money Talks

Money Talks

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fracture

Fracture

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
Read the review Edit this entry  
10
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Double Whammy

Double Whammy

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Safe

Safe

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
All About the Benjamins

All About the Benjamins

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Easy Money

Easy Money

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Croupier

Croupier

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rango

Rango

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry