brendanrr has logged 125 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
18
King of New York

King of New York

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Martian

The Martian

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Killing Hasselhoff

Killing Hasselhoff

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Killing Gunther

Killing Gunther

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Girl

Bad Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry