brendanrr has logged 184 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Meantime

Meantime

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Laurel Canyon

Laurel Canyon

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Passion

Passion

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Chips

Blue Chips

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Obsession

Obsession

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry