Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Striptease

Striptease

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Domestic Disturbance

Domestic Disturbance

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Spy

I Spy

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Slacker

Slacker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cop

Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantoms

Phantoms

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Read the review Edit this entry  
04
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Edit this entry  
04
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Edit this entry  
03
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Heat

The Heat

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Holiday

Holiday

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Unlawful Entry

Unlawful Entry

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry