• Wind River

    Wind River

    ★★★★★

    First rewatch of this film and I think I literally stopped breathing at some points towards the end. Going in I wasn't sure if I was going to give it five stars but it's pretty much flawless and damn near ruins me at times.

  • Coming Home in the Dark

    Coming Home in the Dark

    ★★★★

    Man, those Australasian's sure know how to do bleak. This New Zealand based chiller is an interesting spin on the revenge movie, it's gripping, brutal and tense. It's the kind of film where no one wins, the good guy maybe isn't as good as he first seems and as terrible as the bad guy's are by the end of the film you can sort of understand where their anger comes from.
    The whole plot kind of relies on a moment…

  • The Crazies

    The Crazies

    ★★★★

    Always been a fan of this film, think it's one of the better remakes from this period and after the last few years it's that much more terrifying.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★½

    So the middle third does drag a little bit but apart from that i really liked this. The film does a great job of building up the sense of dread as you know pretty early things aren't going to end well. It's part slow burn horror and for the most part works as a drama on grief and trauma.

    Florence Pugh gives a great central performance as Dani and her relationship with Jack Reynor's character felt pretty on the nose,…

  • The Illusionist

    The Illusionist

    ★★★★

    Such a sad but beautiful film, glad I got the chance to see it on the big screen, Edinburgh has never looked better.

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★½

    A Christmas classic.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Saw the new Star Wars yesterday and I’d heard some mixed reviews but I really liked it. I’d never claim to be a massive fan of the series but sometimes I think folk go in with unrealistic expectations and you can’t please everyone, it’s a fucking kids film at the end of the day, no point dissecting it to death.
    Finishing up a series of films is never easy, fans expect all the loose ends to be tied up and…

  • The Day Shall Come

    The Day Shall Come

    ★★★½

    Really enjoyed this even though it wasn't quite on the level of Four Lions, it's good to see Chris Morris hasn't lost his satirical edge.

  • Harold and Maude

    Harold and Maude

    ★★★★½

    Can't believe I never seen this film before. The perfect bittersweet blend of coming of age film, black comedy and quirky romance. Two brilliant lead performances, its laugh out loud funny, charming and at times poignant, proper life affirming stuff. And that's not even mentioning the Cat Stevens soundtrack!

  • Killing Ground

    Killing Ground

    ★★★★

    This was a special showing hosted by Dead By Dawn Horror Film Festival at the Edinburgh Filmhouse. The Australians seem to be hitting it out of the park right now when it comes to horror films and this one is no different. The debut feature from Damien Power set the scene perfectly as we are introduced to a likeable young couple on their way to a remote camping getaway. Once they arrive at their destination they find a family has…

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    Dundead 2017

  • Stand by Me

    Stand by Me

    ★★★★★

    Dundead 2017