Ben has logged 42 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
365 Days

365 Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Exte: Hair Extensions

Exte: Hair Extensions

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hakuchi: The Innocent

Hakuchi: The Innocent

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Away with Words

Away with Words

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Picnic

Picnic

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Buried Forest

The Buried Forest

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of the Wind

Portrait of the Wind

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Woman of Water

Woman of Water

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Kiss

The Kiss

1887
×
Read the review Edit this entry  
05
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Horse, Woman, Dog

Horse, Woman, Dog

1990
×
★★
Read the review Edit this entry