Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Bad Trip

    ★★★½

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • Land

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • Columbus

    ★★★★★

  • Chicago

    ★★★★★

  • Opening Night

    ★★★★★

  • Smiley Face

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

  • Dead Ringers

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 118 Films watched
  • 23.6 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

Twilight

Jan 2

Last Film

John Tucker Must Die

May 5

Genres, countries & languages

Drama
62 films
Comedy
49 films
Romance
29 films
Thriller
18 films
Adventure
17 films
Horror
16 films
Sci Fi
14 films
Action
13 films
Fantasy
12 films
Family
12 films
USA
91 films
UK
24 films
Canada
11 films
Germany
9 films
Japan
7 films
France
6 films
Australia
4 films
Italy
3 films
Spain
3 films
Hungary
2 films
English
108 films
French
10 films
Japanese
7 films
Italian
5 films
German
5 films
Spanish
4 films
Chinese
3 films
Korean
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 36 Added 40

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

BRAT’s most liked review

Mank

i got shot at on my drive home from watching mank and mank was still the worst part of my night

More reviews

BRAT’s most liked list

TOP 20 OF 2020, THE LEAST EROTIC YEAR FOR MODERN CINEMA

saw 59 new releases this year*! liked about 20 of them! loved about 0! they don't make erotic arthouse dramas like they used to!

should go without saying that the order is heavily influenced by my personal preference -- I'm Thinking of Ending Things is #1 because i'm genetically modified…

More lists

Highs and lows

Highest Average

When I Get Home
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Tom & Jerry
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Olympia
Average weighted rating:

3.4

Films BRAT watched in 2021

  • John Tucker Must Die
  • The Columnist
  • American Revolutionary: The Evolution of Grace Lee Boggs
  • Columbus
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Tokyo Gore Police
  • School of Rock
  • The Father
  • Crash
  • The Poughkeepsie Tapes
  • Return of the Jedi
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Host
  • Law of Desire
  • Dead Ringers
  • A Million Miles Away
  • Postcards from the Edge
  • The Great Mouse Detective
  • Top Secret!
  • Images
  • Collective
  • Stargirl
  • The Muppet Movie
  • I Saw the Devil
  • Smooth Talk
  • Yes, God, Yes
  • Bad Trip
  • Godzilla vs. Kong
  • Dinner with Friends
  • Olympia
  • El Father Plays Himself
  • Ruby Sparks
  • Girls Just Want to Have Fun
  • Speed Racer
  • Bound
  • Slaying the Dragon
  • Death Becomes Her
  • Chicago
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • Lara Croft: Tomb Raider
  • Opening Night
  • When I Get Home
  • Tom & Jerry
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Land
  • The Princess Diaries
  • Blood and Black Lace
  • Queen of the Desert
  • Cloud Atlas
  • The Bachelor and the Bobby-Soxer
  • Mr. Blandings Builds His Dream House
  • [REC]
  • Indiscreet
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Moxie
  • Society
  • Tenet
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Mars Attacks!
  • Zathura: A Space Adventure
  • Spree
  • I Care a Lot
  • I Blame Society
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Judas and the Black Messiah
  • The Wolf of Wall Street
  • The Assistant
  • The Childhood of a Leader
  • The Other Woman
  • The Lady Eve
  • Brief Encounter
  • How to Be
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Godzilla
  • Perfect Blue
  • Grizzly Man
  • Kong: Skull Island
  • King Kong
  • Bringing Out the Dead
  • Waiting for the Barbarians
  • The World to Come
  • Supernova
  • Wild Mountain Thyme
  • Ma
  • Pride & Prejudice
  • Hiroshima Mon Amour
  • Looking for Alaska
  • Godzilla: King of the Monsters
  • My Favorite Wife
  • True Mothers
  • Mikey and Nicky
  • Mystic Pizza
  • Starstruck
  • Life
  • A Teacher
  • The Lobster
  • You Will Die at Twenty
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • My Little Sister
  • A Teacher
  • Big Trouble in Little China
  • Smiley Face
  • The Rover
  • Possessor
  • Finding Nemo
  • Event Horizon
  • Nomadland
  • The Bad Mother's Handbook
  • Kajillionaire
  • The Kid Detective
  • The Nest
  • Black Bear
  • Thelma & Louise
  • Children of Men
  • Let Them All Talk
  • Blade Runner 2049
  • Twilight

World map

Highly rated films BRAT is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more