Sort by

BRAT has logged 160 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Edit this entry  
04
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
God's Creatures

God's Creatures

2022
×
Edit this entry  
02
Prey

Prey

2022
×
Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
Edit this entry  
21
The Janes

The Janes

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
Edit this entry  
19
Not Okay

Not Okay

2022
×
Edit this entry  
17
Prom

Prom

2011
×
Edit this entry  
17
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Don't Make Me Go

Don't Make Me Go

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★½
Edit this entry  
10
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Elvis

Elvis

2022
×
Edit this entry  
08
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Murina

Murina

2021
×
Edit this entry  
05
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
Edit this entry  
03
Company

Company

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
Edit this entry  
30
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Edit this entry  
25
Company

Company

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hollywood Stargirl

Hollywood Stargirl

2022
×
★★
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Born to Be

Born to Be

2019
×
Edit this entry  
22
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
Edit this entry  
21
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Ma

Ma

2019
×
Edit this entry  
17
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cherry

Cherry

2022
×
Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Read the review Edit this entry  
10
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Staircase

The Staircase

2022
×
Edit this entry  
08
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★½
Edit this entry