Sort by

BRAT has logged 340 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
Edit this entry  
25
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Help

The Help

2011
×
Edit this entry  
23
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
Edit this entry  
22
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
Edit this entry  
16
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Edit this entry  
11
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Lion In Your Living Room

The Lion In Your Living Room

2015
×
Read prior review Edit this entry  
29
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lost River

Lost River

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
Edit this entry  
12
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry