Highest rated films

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Black Bear

    ★★★★½

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★★½

  • Nine Days

    ★★★★½

  • The Nowhere Inn

    ★★★★½

  • Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story​

    ★★★★½

  • Into the Deep

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Happy Together

    ★★★★★

  • 2046

    ★★★★★

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★★★

  • Billy Madison

    ★★★★★

  • Late Spring

    ★★★★★

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 183 Films watched
  • 15.2 Average per month
  • 3.5 Average per week

Milestones

First Film

Days of Youth

Jan 8

Last Film

Lovers Rock

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
157 films
Romance
32 films
Comedy
28 films
Thriller
28 films
Crime
18 films
Action
15 films
Documentary
11 films
Horror
11 films
Mystery
9 films
History
8 films
Japan
104 films
USA
33 films
South Korea
32 films
Hong Kong
11 films
UK
8 films
France
7 films
China
6 films
Canada
3 films
Germany
3 films
Italy
2 films
Japanese
107 films
English
44 films
Korean
34 films
Cantonese
10 films
Chinese
9 films
Spanish
7 films
French
6 films
Italian
3 films
German
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 10

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

BrandonHabes’s most liked review

Tokyo Story

★★★★★

TOKYO STORY revealed secrets in me I'm almost too embarrassed to talk about on this platform, but feel they're important to process. To cite an example, my parents came to visit us over Christmas holiday last year. I'm married to a beautiful woman, we've created a beautiful child, and my…

More reviews

BrandonHabes’s most liked list

Yasujirō Ozu

After climbing Mt. Ozu for the last 3 months I finally reached the summit, and I gotta say, the views up top are exquisitely sad, tender and lovely beyond words. 

Watching his films chronologically has been especially rewarding. You get to see the wide range of historical ("jidai-geki") and contemporary…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Moon Is... the Sun's Dream
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

1917
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Mistress of a Foreigner
Average weighted rating:

3.1

Films BrandonHabes watched in 2020

  • Lovers Rock
  • Mangrove
  • Billy Madison
  • Street of Shame
  • It's a Wonderful Life
  • Taira Clan Saga
  • Princess Yang Kwei Fei
  • Woman of Rumor
  • The Crucified Lovers
  • Sansho the Bailiff
  • Ugetsu
  • A Geisha
  • The Life of Oharu
  • The Lady of Musashino
  • Miss Oyu
  • Portrait of Madame Yuki
  • Flame of My Love
  • Women of the Night
  • The Love of the Actress Sumako
  • Victory of Women
  • Utamaro and His Five Women
  • Victory Song
  • The Sword
  • Miyamoto Musashi
  • The 47 Ronin
  • The Story of the Last Chrysanthemum
  • The Straits of Love and Hate
  • Sisters of the Gion
  • Osaka Elegy
  • Poppy
  • The Downfall of Osen
  • Mistress of a Foreigner
  • Oyuki the Virgin
  • The Water Magician
  • Tokyo March
  • The Morning Sun Shines
  • Song of Home
  • Human, Space, Time and Human
  • The Net
  • One on One
  • Moebius
  • Pietà
  • Amen
  • Arirang
  • Dream
  • Breath
  • The Bow
  • 3-Iron
  • Samaritan Girl
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • The Coast Guard
  • Bad Guy
  • Address Unknown
  • Real Fiction
  • The Isle
  • Birdcage Inn
  • Wild Animals
  • Crocodile
  • Long Day's Journey Into Night
  • Kaili Blues
  • The Little Drummer Girl
  • The Handmaiden
  • Stoker
  • Thirst
  • I'm a Cyborg, But That's OK
  • Three… Extremes
  • If You Were Me
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Oldboy
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Joint Security Area
  • The Moon Is... the Sun's Dream
  • Young Ahmed
  • The Grandmaster
  • My Blueberry Nights
  • 2046
  • In the Mood for Love
  • Happy Together
  • Fallen Angels
  • Ashes of Time
  • Chungking Express
  • Days of Being Wild
  • As Tears Go By
  • Song of the Horse
  • Madadayo
  • Rhapsody in August
  • Dreams
  • Ran
  • Kagemusha
  • Dersu Uzala
  • Dodes'ka-den
  • Do the Right Thing
  • Red Beard
  • High and Low
  • Sanjuro
  • Yojimbo
  • The Bad Sleep Well
  • The Hidden Fortress
  • The Lower Depths
  • Throne of Blood
  • I Live in Fear
  • Seven Samurai
  • Ikiru
  • The Idiot
  • Rashomon
  • Scandal
  • Stray Dog
  • The Quiet Duel
  • Drunken Angel
  • One Wonderful Sunday
  • No Regrets for Our Youth
  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail
  • The Most Beautiful
  • Sanshiro Sugata Part Two
  • Sanshiro Sugata
  • An Autumn Afternoon
  • The End of Summer
  • Late Autumn
  • Floating Weeds
  • Good Morning
  • Equinox Flower
  • Tokyo Twilight
  • Early Spring
  • Tokyo Story
  • The Flavor of Green Tea Over Rice
  • The Munekata Sisters
  • Early Summer
  • Late Spring
  • A Hen in the Wind
  • Record of a Tenement Gentleman
  • There Was a Father
  • Brothers and Sisters of the Toda Family
  • What Did the Lady Forget?
  • The Only Son
  • An Inn in Tokyo
  • A Story of Floating Weeds
  • A Mother Should Be Loved
  • Passing Fancy
  • Dragnet Girl
  • Woman of Tokyo
  • Where Now Are the Dreams of Youth?
  • I Was Born, But...
  • Tokyo Chorus
  • The Lady and the Beard
  • That Night's Wife
  • I Flunked, But...
  • Wendy
  • Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist
  • The Nest
  • Yalda
  • Minari
  • Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story​
  • Dick Johnson Is Dead
  • Nine Days
  • The Truffle Hunters
  • Promising Young Woman
  • The Social Dilemma
  • Shirley
  • The Nowhere Inn
  • Horse Girl
  • Palm Springs
  • Impetigore
  • On the Record
  • Save Yourselves!
  • Into the Deep
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Spree
  • Possessor
  • The Night House
  • Black Bear
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Vitalina Varela
  • Bad Hair
  • Zola
  • Summertime
  • La Llorona
  • The Eyes of My Mother
  • Walk Cheerfully
  • I Graduated, But...
  • A Straightforward Boy
  • 1917
  • Fighting Friends
  • Days of Youth

World map

Highly rated films BrandonHabes is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?

Highly rated with BrandonHabes’s friends Patron

  • The Silence of the Lambs
  • Pulp Fiction
  • 2001: A Space Odyssey
  • Apocalypse Now
  • Persona
  • GoodFellas
  • Twin Peaks: The Return
  • Memento
  • All That Jazz
  • Come and See
  • A Brighter Summer Day
  • The Royal Tenenbaums
  • Sunset Boulevard
  • Ordet
  • The Terminator
  • Fanny and Alexander
  • Zodiac
  • Oldboy
  • Chinatown
  • Vertigo
  • The Godfather
  • Se7en
  • Chungking Express
  • There Will Be Blood
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Jaws
  • Naked
  • Princess Mononoke
  • Meek's Cutoff
  • A New Leaf
  • The Apartment
  • Harakiri
  • Nights of Cabiria
  • Burning
  • Blue Velvet
  • Under the Skin
  • Donnie Darko
  • Gone Girl
  • Magnolia
  • Dog Day Afternoon
  • I Know This Much Is True
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Rosemary's Baby
  • Taxi Driver
  • Mulholland Drive
  • Parasite
  • The Shining
  • Alien
  • Seven Samurai
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Phantom Thread
  • Un Chien Andalou
  • The Godfather: Part II
  • Caché
  • High and Low
  • Man with a Movie Camera
  • Do the Right Thing
  • The Exterminating Angel
  • Raging Bull

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more