Highest rated films

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★★½

  • The Assistant

    ★★★★½

  • Monos

    ★★★★½

  • Leaving Neverland

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★★

  • A Separation

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★★

  • In the Mouth of Madness

    ★★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 270 Films watched
  • 22.5 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

Under the Silver Lake

Jan 1

Last Film

Knives Out

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
200 films
Comedy
48 films
Thriller
46 films
Romance
38 films
Horror
33 films
Crime
32 films
TV Movie
23 films
Mystery
21 films
Sci Fi
18 films
Action
17 films
USA
110 films
France
79 films
UK
43 films
Germany
28 films
Italy
28 films
Iran
28 films
Poland
25 films
Hungary
9 films
Canada
8 films
Belgium
8 films
English
176 films
French
61 films
Italian
29 films
Polish
24 films
Spanish
17 films
German
14 films
Hungarian
11 films
Japanese
7 films
Romanian
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 44

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

BrandonHabes’s most liked review

Monos

★★★★½

MONOS exists on another planet, a perilous edge of the world fantasy that injects you with a syringe of Lord of the Flies + Aguirre, the Wrath of God. A brutal, unflinching fever dream that takes you hostage for 102min, starves you of its sociopolitical context, then forces you to…

More reviews

BrandonHabes’s most liked list

Abbas Kiarostami

Godard once said: "Film begins with DW Griffith and ends with Abbas Kiarostami." Scorsese followed: "Kiarostami represents the highest level of artistry in the cinema." I've come to admire the truth in both expressions. 

What impresses me most about Kiarostami's work is what isn't shown. He hides a lot of…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Survival of the Dead
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Tasteless

Films BrandonHabes watched in 2019

  • Knives Out
  • Peterloo
  • Mr. Turner
  • Another Year
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Happy-Go-Lucky
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Vera Drake
  • All or Nothing
  • Topsy-Turvy
  • Career Girls
  • Secrets & Lies
  • Naked
  • Life Is Sweet
  • High Hopes
  • Meantime
  • Four Days in July
  • Home Sweet Home
  • Grown-Ups
  • Who's Who
  • Abigail's Party
  • The Kiss of Death
  • Five-Minute Films: Afternoon
  • Five-Minute Films: A Light Snack
  • Five-Minute Films: Probation
  • Five-Minute Films: Old Chums
  • Five-Minute Films: The Birth of the Goalie of the 2001 F.A. Cup Final
  • The Permissive Society
  • Hard Labour
  • Nuts in May
  • Bleak Moments
  • Beyond the Clouds
  • Identification of a Woman
  • The Mystery of Oberwald
  • The Passenger
  • Chung Kuo: China
  • Tasteless
  • Zabriskie Point
  • Blow-Up
  • Red Desert
  • L'Eclisse
  • La Notte
  • L'Avventura
  • Il Grido
  • Le Amiche
  • The Lady Without Camelias
  • The Vanquished
  • Story of a Love Affair
  • Survival of the Dead
  • Diary of the Dead
  • Land of the Dead
  • Bruiser
  • The Dark Half
  • Two Evil Eyes
  • Monkey Shines
  • Day of the Dead
  • Creepshow
  • Knightriders
  • The Lighthouse
  • Dawn of the Dead
  • Martin
  • The Crazies
  • Hungry Wives
  • There's Always Vanilla
  • Night of the Living Dead
  • The Ward
  • Ghosts of Mars
  • Vampires
  • Escape from L.A.
  • Village of the Damned
  • Christine
  • Joker
  • In the Mouth of Madness
  • Memoirs of an Invisible Man
  • They Live
  • Prince of Darkness
  • Big Trouble in Little China
  • Starman
  • The Thing
  • Escape from New York
  • The Fog
  • Assault on Precinct 13
  • Halloween
  • Dark Star
  • Everybody Knows
  • The Salesman
  • The Past
  • A Separation
  • About Elly
  • Fireworks Wednesday
  • Beautiful City
  • Dancing in the Dust
  • Verdict
  • Marriage Story
  • The Assistant
  • First Cow
  • The Report
  • Ford v Ferrari
  • A Hidden Life
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Waves
  • Uncut Gems
  • Parasite
  • Chulas Fronteras
  • The Hateful Eight
  • Inglourious Basterds
  • Django Unchained
  • Death Proof
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Jackie Brown
  • Pulp Fiction
  • Reservoir Dogs
  • Confidentially Yours
  • The Woman Next Door
  • The Farewell
  • Love on the Run
  • The Last Metro
  • The Green Room
  • The Man Who Loved Women
  • Small Change
  • A Gorgeous Girl Like Me
  • Day for Night
  • The Story of Adele H.
  • Two English Girls
  • Bed and Board
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Antoine and Colette
  • Mississippi Mermaid
  • A Life in Our Times
  • The Wild Child
  • Stolen Kisses
  • The Bride Wore Black
  • Fahrenheit 451
  • The Soft Skin
  • Jules and Jim
  • Shoot the Piano Player
  • Mikey and Nicky
  • The 400 Blows
  • Midsommar
  • Anima
  • Big Trouble
  • Love Streams
  • Gloria
  • Opening Night
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • A Woman Under the Influence
  • Minnie and Moskowitz
  • Husbands
  • Faces
  • A Child Is Waiting
  • Too Late Blues
  • Shadows
  • Certain Women
  • Night Moves
  • Meek's Cutoff
  • Wendy and Lucy
  • Old Joy
  • River of Grass
  • 24 Frames
  • Like Someone in Love
  • Shirin
  • Certified Copy
  • ABC Africa
  • Tickets
  • 10 on Ten
  • Five Dedicated to Ozu
  • Ten
  • The Wind Will Carry Us
  • Taste of Cherry
  • Through the Olive Trees
  • Life, and Nothing More...
  • Close-Up
  • Homework
  • First Graders
  • Where Is My Friend's House?
  • Fellow Citizen
  • The Report
  • First Case, Second Case
  • Her Smell
  • A Wedding Suit
  • The Traveler
  • The Experience
  • The Turin Horse
  • Satantango
  • The Man from London
  • High Life
  • Werckmeister Harmonies
  • Damnation
  • Autumn Almanac
  • The Prefab People
  • The Outsider
  • Family Nest
  • Graduation
  • Tales from the Golden Age
  • Beyond the Hills
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Occident
  • Let the Sunshine In
  • Bastards
  • White Material
  • 35 Shots of Rum
  • The Intruder
  • Friday Night

See all 270

World map

Highly rated films BrandonHabes is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal

Highly rated with BrandonHabes’s friends Patron

  • Stop Making Sense
  • 2001: A Space Odyssey
  • Mirror
  • Heat
  • Psycho
  • Mad Max: Fury Road
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Florida Project
  • There Will Be Blood
  • In the Mood for Love
  • The Empire Strikes Back
  • Possibly in Michigan
  • Harakiri
  • Gone Girl
  • Inglourious Basterds
  • Pulp Fiction
  • Prisoners
  • Magnolia
  • Stalker
  • Ikiru
  • The Shining
  • The Apartment
  • Enter the Void
  • Inside Llewyn Davis
  • Eyes Wide Shut
  • GoodFellas
  • The Piano Teacher
  • La La Land
  • Werckmeister Harmonies
  • A Separation
  • Come and See
  • Mulholland Drive
  • Do the Right Thing
  • Apocalypse Now
  • Cries and Whispers
  • Taxi Driver
  • Heathers
  • Before Sunrise
  • The Matrix
  • Chungking Express
  • Jurassic Park
  • Oldboy
  • Se7en
  • Seven Samurai
  • Fargo
  • Alien
  • A Clockwork Orange
  • Persona
  • Close-Up
  • Vertigo
  • Raging Bull
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Autumn Sonata
  • The Devils
  • 12 Angry Men
  • The Tree of Life
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • The Passion of Joan of Arc
  • Blue Velvet
  • The Godfather: Part II

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more