Highest rated films

  • Burning

    ★★★★★

  • Free Solo

    ★★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★★

  • Border

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★½

  • The Tale

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • The Wrestler

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Pi

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 303 Films watched
  • 25.2 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

Mirror

Jan 1

Last Film

Happy as Lazzaro

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
236 films
Comedy
55 films
Thriller
39 films
Romance
39 films
Horror
32 films
Crime
26 films
Mystery
26 films
Fantasy
23 films
Sci Fi
20 films
TV Movie
19 films
USA
84 films
Germany
74 films
France
73 films
Sweden
54 films
Italy
51 films
UK
34 films
Mexico
25 films
Denmark
22 films
Canada
22 films
Belgium
16 films
English
149 films
German
66 films
French
48 films
Swedish
46 films
Spanish
40 films
Italian
36 films
Russian
17 films
Danish
13 films
Latin
7 films
Arabic
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 98

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

BrandonHabes’s most liked review

2001: A Space Odyssey

★★★★★

2001 is the greatest film ever made. Period. 

When I first saw it at the unripe age of fourteen, I didn't have a clue what was going on. It also didn't matter. What mattered was that I became a raving werewolf during the experience, completely moonstruck at the thought of…

More reviews

BrandonHabes’s most liked list

Lars von Trier

Calling LVT the poster child of provocation is like saying Woody Allen makes comedies. It’s neither controversial nor ambiguous. He burns the mark of the beast into your mind by knowing precisely how to piss you off, get you thinking, and he amps it all up with a boatload of…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

This Can't Happen Here
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Hereditary
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Price of Free
Average weighted rating:

3.5

Films BrandonHabes watched in 2018

  • Happy as Lazzaro
  • 12 Years a Slave
  • Hunger
  • Minding the Gap
  • Shirkers
  • Vox Lux
  • The Favourite
  • The Voice of the Moon
  • Roma
  • Ginger and Fred
  • And the Ship Sails On
  • Intervista
  • Burning
  • City of Women
  • Fellini's Casanova
  • Orchestra Rehearsal
  • Amarcord
  • Cold War
  • Border
  • The House That Jack Built
  • Roma
  • The Clowns
  • Fellini Satyricon
  • Spirits of the Dead
  • Bohemian Rhapsody
  • Juliet of the Spirits
  • 8½
  • Boccaccio '70
  • Love in the City
  • La Dolce Vita
  • Nights of Cabiria
  • The Swindlers
  • La Strada
  • Widows
  • I Vitelloni
  • The White Sheik
  • Variety Lights
  • Suspiria
  • mid90s
  • Braindead
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Maps to the Stars
  • Cosmopolis
  • A Dangerous Method
  • Eastern Promises
  • M. Butterfly
  • A History of Violence
  • Spider
  • Free Solo
  • Crash
  • First Man
  • Naked Lunch
  • Dead Ringers
  • The Fly
  • The Dead Zone
  • Videodrome
  • Fast Company
  • Shivers
  • Rabid
  • Scanners
  • Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)
  • Crimes of the Future
  • The Brood
  • Querelle
  • Veronika Voss
  • A Star Is Born
  • Magnolia
  • Lola
  • Vertigo
  • Berlin Alexanderplatz
  • Taxi Driver
  • Lili Marleen
  • The Third Generation
  • In a Year with 13 Moons
  • Germany in Autumn
  • The Marriage of Maria Braun
  • Some Like It Hot
  • Despair
  • Women in New York
  • The Stationmaster's Wife
  • Chinese Roulette
  • Fear of Fear
  • Satan's Brew
  • Eight Hours Don't Make a Day
  • Possession
  • I Only Want You to Love Me
  • Utøya: July 22
  • Psycho
  • Effi Briest
  • Mother Küsters Goes to Heaven
  • Like a Bird on a Wire
  • Martha
  • Fox and His Friends
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • World on a Wire
  • Nora Helmer
  • Searching
  • Jail Bait
  • Bremen Freedom
  • Suspiria
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • Beware of a Holy Whore
  • The Merchant of Four Seasons
  • Whity
  • Skate Kitchen
  • Pioneers in Ingolstadt
  • Rio das Mortes
  • The Niklashausen Journey
  • The American Soldier
  • Why Does Herr R. Run Amok?
  • The Coffee House
  • Gods of the Plague
  • 2001: A Space Odyssey
  • Katzelmacher
  • Love Is Colder Than Death
  • Jodorowsky's Dune
  • Black Swan
  • The Fountain
  • The City Tramp
  • The Little Chaos
  • The Wrestler
  • Endless Poetry
  • The Dance of Reality
  • Pi
  • The Rainbow Thief
  • Tusk
  • BlacKkKlansman
  • Santa Sangre
  • The Holy Mountain
  • El Topo
  • Fando and Lis
  • The Severed Heads
  • The Unknown Girl
  • The Kid with a Bike
  • The Son
  • Blindspotting
  • Thinking of You
  • Three Identical Strangers
  • Lorna's Silence
  • Enemy
  • La Promesse
  • The Child
  • Rosetta
  • Two Days, One Night
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Antichrist
  • The Boss of It All
  • Manderlay
  • The Five Obstructions
  • The Idiots
  • The Kingdom II
  • The Kingdom
  • Dogville
  • Hereditary
  • First Reformed
  • Breaking the Waves
  • Medea
  • Europa
  • Epidemic
  • The Element of Crime
  • Images of Liberation
  • The Orchid Gardener
  • Saraband
  • Solo: A Star Wars Story
  • In the Presence of a Clown
  • The Blessed Ones
  • After the Rehearsal
  • Fanny and Alexander
  • Dancer in the Dark
  • Autumn Sonata
  • From the Life of the Marionettes
  • Pope Francis: A Man of His Word
  • The Magic Flute
  • Face to Face
  • The Serpent's Egg
  • Scenes from a Marriage
  • The Touch
  • The Passion of Anna
  • Cries and Whispers
  • Tully
  • The Rite
  • Lean on Pete
  • All These Women
  • The Devil's Eye
  • Shame
  • Hour of the Wolf
  • The Silence
  • Persona
  • Winter Light
  • Through a Glass Darkly
  • The Virgin Spring
  • The Seventh Seal
  • Wild Strawberries
  • A Lesson in Love
  • Dreams
  • A Quiet Place
  • Brink of Life
  • The Magician
  • Waiting Women
  • This Can't Happen Here
  • A Ship to India
  • Smiles of a Summer Night
  • Summer Interlude

See all 303

World map

Highly rated films BrandonHabes is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Swing Kids

Highly rated with BrandonHabes’s friends Patron

  • A Brighter Summer Day
  • Tokyo Story
  • The Master
  • There Will Be Blood
  • Woman in the Dunes
  • A Clockwork Orange
  • Gone Girl
  • Y Tu Mamá También
  • The Shining
  • 2001: A Space Odyssey
  • GoodFellas
  • The Tree of Life
  • Citizen Kane
  • McCabe & Mrs. Miller
  • No Country for Old Men
  • The Thing
  • Mulholland Drive
  • Chinatown
  • The Passion of Joan of Arc
  • Magnolia
  • Yi Yi
  • Rosemary's Baby
  • Burning
  • Persona
  • Her
  • Sunset Boulevard
  • Die Hard
  • Zodiac
  • Children of Men
  • Shaun of the Dead
  • Synecdoche, New York
  • La Haine
  • Pulp Fiction
  • Night of the Living Dead
  • Punch-Drunk Love
  • The Exorcist
  • The Social Network
  • Barry Lyndon
  • Possession
  • In the Mood for Love
  • Nashville
  • Ikiru
  • Eyes Wide Shut
  • Gun Crazy
  • Arrival
  • Perfect Blue
  • Blow Out
  • Apocalypse Now
  • Blue Velvet
  • Phantom Thread
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Silence of the Lambs
  • Psycho
  • Taxi Driver
  • Carrie
  • It's a Wonderful Life
  • Stalker
  • Enter the Void
  • Chungking Express
  • First Reformed

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more