Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • Funny Games

    ★★★★★

  • Amour

    ★★★★★

  • Kedi

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★½

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★½

  • L'Argent

    ★★★★½

  • Caché

    ★★★★

  • The Lost City of Z

    ★★★★

  • The White Ribbon

    ★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★

  • Pickpocket

    ★★★★

  • Diary of a Country Priest

    ★★★★

  • Mouchette

    ★★★★

  • The Devil, Probably

    ★★★★

  • Les Dames du Bois de Boulogne

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 90 Films watched
  • 7.5 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Raw

Jan 21

Last Film

Lancelot of the Lake

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
69 films
Thriller
17 films
Mystery
13 films
Comedy
13 films
Romance
13 films
Documentary
11 films
Sci Fi
10 films
Crime
9 films
Action
8 films
Adventure
7 films
USA
53 films
France
25 films
Austria
10 films
Germany
10 films
UK
6 films
Canada
5 films
Italy
4 films
Denmark
3 films
Sweden
3 films
Belgium
2 films
English
62 films
French
24 films
German
10 films
Spanish
6 films
Arabic
4 films
Latin
4 films
Romanian
3 films
Italian
3 films
Danish
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 40

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

BrandonHabes’s most liked review

mother!

★★★★★

For weeks I’ve been haunted by the dark, dark, dark third act of Darren Aronofsky’s latest film. I remember feeling this way for weeks after Black Swan, too. It’s an emotion that stretches like vines, like fingers, pulsing and slithering its way about without letting go easily. Aronofsky, of course,…

More reviews

BrandonHabes’s most liked list

PTA

PTA focuses on the texture of character-driven experiences. His characters are loners, drifters, earnest human beings with occasionally misguided dreams. They're preoccupied with a search for meaning, for purpose, and long for family and connection in a world quivering with loneliness. Surrogate families often replace biological ones, reflected in father-son…

More lists

Highs and lows

Highest Average

A Man Escaped
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Geostorm
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Cries from Syria
Average weighted rating:

3.8

Films BrandonHabes watched in 2017

  • Lancelot of the Lake
  • A Fantastic Woman
  • Les Dames du Bois de Boulogne
  • The Devil, Probably
  • A Gentle Woman
  • Angels of Sin
  • Four Nights of a Dreamer
  • The Lost City of Z
  • Thelma
  • Au Hasard Balthazar
  • I, Tonya
  • Molly's Game
  • Call Me by Your Name
  • Pickpocket
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Darkest Hour
  • Mouchette
  • The Greatest Showman
  • The Trial of Joan of Arc
  • Diary of a Country Priest
  • L'Argent
  • A Man Escaped
  • The Shape of Water
  • Wonder Wheel
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Benny's Video
  • Amour
  • 71 Fragments of a Chronology of Chance
  • The White Ribbon
  • Coco
  • Code Unknown
  • The Disaster Artist
  • Time of the Wolf
  • Funny Games
  • Kedi
  • The Seventh Continent
  • Caché
  • The Piano Teacher
  • Novitiate
  • The Florida Project
  • A Ghost Story
  • Wonderstruck
  • The Square
  • Lady Bird
  • Your Name.
  • Faces Places
  • Mudbound
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Thor: Ragnarok
  • Columbus
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Battle of the Sexes
  • Okja
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Personal Shopper
  • Geostorm
  • Lemon
  • mother!
  • Spielberg
  • Blade Runner 2049
  • The Big Sick
  • It
  • Ingrid Goes West
  • Wind River
  • Good Time
  • Brigsby Bear
  • Colossal
  • Kong: Skull Island
  • Ghost in the Shell
  • Get Out
  • Nocturnal Animals
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Cries from Syria
  • The Force
  • Rememory
  • Golden Exits
  • Crown Heights
  • Band Aid
  • Nobody Speak: Trials of the Free Press
  • Marjorie Prime
  • Manifesto
  • Oklahoma City
  • Strong Island
  • The Discovery
  • Joshua: Teenager vs. Superpower
  • Berlin Syndrome
  • Raw

World map

Highly rated films BrandonHabes is yet to see

  • Falsettos
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Logan
  • I Dream in Another Language
  • A Taxi Driver

Highly rated with BrandonHabes’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Alien
  • Magnolia
  • Eyes Wide Shut
  • The Handmaiden
  • The Apartment
  • The Shining
  • Mulholland Drive
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Come and See
  • Manchester by the Sea
  • Moonrise Kingdom
  • Kiki's Delivery Service
  • The Sacrifice
  • Solaris
  • A Woman Under the Influence
  • Night of the Living Dead
  • The Long Day Closes
  • Carol
  • Opening Night
  • Punch-Drunk Love
  • Shaun of the Dead
  • The Thing
  • Stalker
  • Moonlight
  • A Ghost Story
  • Tickled
  • The Lobster
  • The Prestige
  • Your Name.
  • Le Samouraï
  • Twin Peaks: The Return
  • The Elephant Man
  • Swiss Army Man
  • Blade Runner
  • Call Me by Your Name
  • Persona
  • Mad Max: Fury Road
  • Close-Up
  • My Neighbor Totoro
  • Paterson
  • The World's End
  • Good Time
  • Arrival
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Eraserhead
  • Silence
  • Blade Runner 2049
  • La La Land
  • Get Out
  • Aliens
  • Suspiria
  • Blue Velvet
  • Hell or High Water
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • Toni Erdmann
  • My Life as a Zucchini

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more