Highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • The Eyes of My Mother

    ★★★★★

  • Life, Animated

    ★★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★½

  • Silence

    ★★★★½

  • The Birth of a Nation

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Green Room

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Silence

Jan 14

Last Film

Rogue One: A Star Wars Story

Dec 17

Genres, countries & languages

Drama
17 films
Romance
6 films
Comedy
5 films
Horror
5 films
Documentary
5 films
Sci Fi
2 films
History
2 films
Adventure
2 films
Crime
2 films
Thriller
2 films
USA
24 films
UK
3 films
Ireland
2 films
France
2 films
Greece
1 film
China
1 film
Mexico
1 film
Taiwan
1 film
Germany
1 film
English
26 films
Chinese
2 films
French
1 film
German
1 film
Japanese
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Esperanto
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Dark Night
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Blackout Experiments
Average weighted rating:

2.5

Films BrandonHabes watched in 2016

  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Arrival
  • Moonlight
  • The Neon Demon
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Morris from America
  • Hell or High Water
  • Sing Street
  • The Mermaid
  • The Birth of a Nation
  • The Hollars
  • Indignation
  • The Blackout Experiments
  • The Bad Kids
  • Dark Night
  • The Land
  • Wiener-Dog
  • The Eyes of My Mother
  • Life, Animated
  • Captain Fantastic
  • Green Room
  • Newtown
  • Goat
  • Manchester by the Sea
  • The Witch
  • The Lobster
  • Silence

World map

Highly rated films BrandonHabes is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini
  • Sense8: A Christmas Special

Highly rated with BrandonHabes’s friends Patron

  • Manchester by the Sea
  • The Witch
  • The Thing
  • Moonlight
  • The Revenant
  • The Lobster
  • The Hateful Eight
  • The Handmaiden
  • The Nice Guys
  • Anomalisa
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Room
  • The Neon Demon
  • High-Rise
  • Hell or High Water
  • Weiner
  • Green Room
  • Midnight Special
  • 10 Cloverfield Lane
  • Hail, Caesar!
  • Sing Street
  • The Big Short
  • Arrival
  • The Conjuring 2
  • Snowden
  • Finding Dory
  • Deadpool
  • Captain America: Civil War
  • Sully
  • X-Men: Apocalypse
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Doctor Strange
  • Jason Bourne
  • The Magnificent Seven
  • Suicide Squad
  • The Birth of a Nation
  • The Room

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more