Highest rated films

  • Melancholia

    ★★★★★

  • Hugo

    ★★★★½

  • Shame

    ★★★★

  • Duck Dodgers in the 24½th Century

    ★★★★★

  • The Band Concert

    ★★★★★

  • Strangers in Good Company

    ★★★★½

  • La Jetée

    ★★★★

  • Blood of the Beasts

    ★★★★

  • The Dante Quartet

    ★★★½

  • Organism

    ★★★½

  • A Game with Stones

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 12 Films watched
  • 1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Hugo

Jan 8

Last Film

Shame

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
4 films
Sci Fi
3 films
Animation
3 films
Comedy
3 films
Documentary
2 films
Music
1 film
Romance
1 film
Family
1 film
Adventure
1 film
France
5 films
USA
5 films
Canada
2 films
UK
2 films
Germany
1 film
Denmark
1 film
Austria
1 film
Sweden
1 film
English
9 films
French
4 films
German
2 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

La Jetée
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Miss Dundee and Her Performing Dogs
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Melancholia
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Organism
Average weighted rating:

3.6

Films BrandonHabes watched in 2011

  • Shame
  • Melancholia
  • The Dante Quartet
  • Blood of the Beasts
  • Miss Dundee and Her Performing Dogs
  • Organism
  • The Band Concert
  • Strangers in Good Company
  • Duck Dodgers in the 24½th Century
  • A Game with Stones
  • La Jetée
  • Hugo

World map

Highly rated films BrandonHabes is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Intouchables
  • Pariah
  • Drive
  • Sidewalls
  • Oslo, August 31st

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more