Sort by

BrandonHabes has logged 68 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Something Evil

Something Evil

1972
×
Read the review Edit this entry  
03
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night Gallery

Night Gallery

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Firelight

Firelight

1964
×
Read the review Edit this entry  
28
Escape to Nowhere

Escape to Nowhere

1961
×
Read the review Edit this entry  
26
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Days of Pompeii

The Last Days of Pompeii

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Colossus of Rhodes

The Colossus of Rhodes

1961
×
Read the review Edit this entry  
01
Alps

Alps

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kinetta

Kinetta

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
My Best Friend

My Best Friend

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Same Breath

In the Same Breath

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clerk

Clerk

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Language Lessons

Language Lessons

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Introducing, Selma Blair

Introducing, Selma Blair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Here Before

Here Before

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien on Stage

Alien on Stage

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hunt For Planet B

The Hunt For Planet B

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Violet

Violet

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
We Are As Gods

We Are As Gods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Feast

The Feast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Luchadoras

Luchadoras

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fallout

The Fallout

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lost Sons

The Lost Sons

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gaia

Gaia

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Oxy Kingpins

The Oxy Kingpins

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry