Sort by

BrandonS98 has logged 259 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
8½

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Madea Christmas

A Madea Christmas

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scrooge: A Christmas Carol

Scrooge: A Christmas Carol

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
30
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★
Read the review Edit this entry