Sort by

chernerji has logged 109 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Super 8

Super 8

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Descendants 2

Descendants 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Descendants 2

Descendants 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unfriended

Unfriended

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Descendants

Descendants

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lightningface

Lightningface

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Song to Song

Song to Song

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
For Juni

For Juni

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry