Sort by

Jackie has logged 351 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trailer Park Boys Xmas Special

The Trailer Park Boys Xmas Special

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cowboy Bebop: The Lost Session

Cowboy Bebop: The Lost Session

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Story of Late Night

The Story of Late Night

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cohen and Tate

Cohen and Tate

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Split Second

Split Second

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cleanin' Up the Town: Remembering Ghostbusters

Cleanin' Up the Town: Remembering Ghostbusters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
UHF

UHF

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fosse/Verdon

Fosse/Verdon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Angel

Angel

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I'll Always Know What You Did Last Summer

I'll Always Know What You Did Last Summer

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fatal Exposure

Fatal Exposure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beethoven

Beethoven

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside

Inside

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry