• Little Women

    ½

  • Dark Waters

    ★★★

  • Watchmen

  • The Irishman

    ½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★½

  • Hustlers

    ★★★

  • The Laundromat

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★½

  • Marriage Story

    ★½

  • A Rainy Day in New York

    ½

  • Parasite

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Diego Maradona

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★

  • Chernobyl

    ★★½

  • Guava Island

    ½

  • Pain and Glory

    ★★½

  • Booksmart

    ★★

  • Leaving Neverland

    ★★

  • Official Secrets

    ★★★½

  • The Great Hack

    ★★★½

  • American Factory

    ★★★★

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★★★

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

    ★★★★½

  • Fyre

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

  • In Fabric

    ½

  • Green Book

  • If Beale Street Could Talk

    ★★½

  • High Life

    ★★★★

  • A Private War

    ★★★

  • Gloria Bell

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★½

  • The Favourite

    ★★

  • Roma

    ★★★½

  • The Wild Pear Tree

    ★★★

  • BlacKkKlansman

  • Climax

  • Cold War

    ★★★½

  • Everybody Knows

    ★★½

  • Diane

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ½

  • Tully

    ★★½

  • Shirkers

    ★★★★

  • Wildlife

    ★★★

  • Leave No Trace

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Juliet, Naked

    ★★½

  • Three Identical Strangers

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Private Life

    ★★½

  • The Post

    ★★

  • Phantom Thread

    ★★★

  • The Vietnam War

    ★★★★½

  • Molly's Game

    ★★½

  • The Death of Stalin

    ★★½

  • I, Tonya

    ★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ½

  • Thelma

    ★★½

  • American Made

    ★★

  • Dunkirk

    ★★½

  • Loveless

    ★★★½

  • Good Time

    ★★

  • The Beguiled

    ★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★

  • The Square

    ★★½