Braindead has logged 61 entries for films during February 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gran Casino

Gran Casino

1947
×
★★★
Edit this entry  
23
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Edit this entry  
21
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tokyo Chorus

Tokyo Chorus

1931
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★★½
Edit this entry  
17
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
Edit this entry  
17
Days of Youth

Days of Youth

1929
×
Edit this entry  
17
A Mother Should Be Loved

A Mother Should Be Loved

1934
×
★★★
Edit this entry  
17
That Night's Wife

That Night's Wife

1930
×
★★★★
Edit this entry  
17
Walk Cheerfully

Walk Cheerfully

1930
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lady and the Beard

The Lady and the Beard

1931
×
★★★½
Edit this entry  
16
Passing Fancy

Passing Fancy

1933
×
Edit this entry  
16
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'N' Roll Generation Saved Hollywood

Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'N' Roll Generation Saved Hollywood

2003
×
Edit this entry  
15
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★½
Edit this entry  
15
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Applause

Applause

1929
×
★★★
Edit this entry  
11
Cinemania

Cinemania

2002
×
Edit this entry  
11
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Adieu au TNS

Adieu au TNS

1998
×
Edit this entry  
11
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Edit this entry  
10
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★
Edit this entry  
08
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
07
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★½
Edit this entry  
07
Street Angel

Street Angel

1928
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★½
Edit this entry  
05
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Bride of Glomdal

The Bride of Glomdal

1926
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Village Church

The Village Church

1947
×
Edit this entry  
03
A Castle Within a Castle

A Castle Within a Castle

1955
×
Edit this entry  
03
Signs

Signs

2008
×
Edit this entry  
03
Paperman

Paperman

2012
×
Edit this entry  
03
Storstrøm Bridge

Storstrøm Bridge

1950
×
Edit this entry