Braindead has logged 829 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Man of Aran

Man of Aran

1934
×
★★★
Edit this entry  
30
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Tale of the Wind

A Tale of the Wind

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Mistral

The Mistral

1966
×
★★★½
Edit this entry  
28
I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney

I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney

1993
×
★★
Edit this entry  
27
Mi co-ra-zón

Mi co-ra-zón

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
The Secret Formula

The Secret Formula

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sábado de mierda

Sábado de mierda

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Corazón sangrante

Corazón sangrante

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
El fin

El fin

1970
×
★★★
Edit this entry  
27
El despojo

El despojo

1960
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Alexander the Last

Alexander the Last

2009
×
★★½
Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★½
Edit this entry  
24
Paradise: Hope

Paradise: Hope

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Child's Pose

Child's Pose

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dos tristes tigres

Dos tristes tigres

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Undo Infinito

Undo Infinito

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Secret of the Grain

The Secret of the Grain

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sal

Sal

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
The Wishful Thinkers

The Wishful Thinkers

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Primary

Primary

1960
×
★★★½
Edit this entry  
16
Howard Cantour.com

Howard Cantour.com

2013
×
Edit this entry  
16
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★½
Edit this entry  
16
Creative Nonfiction

Creative Nonfiction

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Beeswax

Beeswax

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Filmarilyn

Filmarilyn

1992
×
Edit this entry  
14
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Badou Boy

Badou Boy

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★★
Edit this entry  
13
You Wont Miss Me

You Wont Miss Me

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hyppolit, the Butler

Hyppolit, the Butler

1931
×
★★★½
Edit this entry  
10
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
Humpday

Humpday

2009
×
★★★½
Edit this entry