Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
A Family Thing

A Family Thing

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Edit this entry  
22
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
★★★
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
16
عقلي

عقلي

2018
×
Edit this entry  
14
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Life

Life

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
18
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grudge

The Grudge

2020
×
½
Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Turning

The Turning

2020
×
½
Edit this entry  
14
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
04
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry