Highest rated films

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Lincoln

    ★★★★★

  • Hannibal

    ★★★★★

  • The Birdcage

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • The Full Monty

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Dogtooth

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Badlands

    ★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • First Cow

    ★★★

  • Byzantium

    ★★★

  • The Last Blockbuster

    ★★★

  • Bugsy

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 78 Films watched
  • 11.1 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Audition

Jan 3

Most Watched

Zack Snyder's Justice League

twice

Last Film

Dracula

Jul 30

Genres, countries & languages

Horror
43 films
Drama
36 films
Thriller
27 films
Fantasy
15 films
Mystery
14 films
Crime
9 films
Action
9 films
Sci Fi
9 films
History
7 films
Comedy
6 films
USA
51 films
UK
14 films
Canada
5 films
France
4 films
Japan
3 films
Greece
2 films
Belgium
2 films
Sweden
2 films
India
2 films
Ireland
2 films
English
69 films
French
5 films
German
4 films
Spanish
3 films
Italian
2 films
Japanese
2 films
Korean
1 film
Latin
1 film
Norwegian
1 film
Polish
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Turning
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Nomadland
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Dead Frequency

Films bpstone watched in 2021

  • Dracula
  • Dracula
  • Byzantium
  • House of Dark Shadows
  • The Night Stalker
  • The Shiver of the Vampires
  • The Hunt
  • The Little Things
  • The Birdcage
  • The Full Monty
  • Dead West
  • Final Curtain
  • Vampire In Vegas
  • Eternal
  • Hannibal
  • Enola Holmes
  • Slayer
  • The Return of Count Yorga
  • Pandorum
  • Kiss of the Damned
  • The Immortal Augustus Gladstone
  • Embrace of the Vampire
  • Dracula Untold
  • The Unwanted
  • Lilith's Awakening
  • A Night of Horror Volume 1
  • Minari
  • Crucible of the Vampire
  • The Father
  • Dead of Night
  • Badlands
  • In Search of Dracula
  • Incense for the Damned
  • Thelma
  • Tentacles
  • Possessor
  • Impetigore
  • Zack Snyder's Justice League
  • Zack Snyder's Justice League
  • Godzilla vs. Kong
  • The Dead Don't Die
  • Lincoln
  • The Wolf House
  • The Mortuary Collection
  • Extra Ordinary
  • Host
  • His House
  • Pieces of a Woman
  • Sound of Metal
  • Run
  • Count Yorga, Vampire
  • The Last Blockbuster
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Schindler's List
  • The Dig
  • Òlòtūré
  • The Midnight Sky
  • I Care a Lot
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • The Trial of the Chicago 7
  • Rows
  • Mank
  • Brahms: The Boy II
  • Dead Frequency
  • Beyond the Edge
  • Bugsy
  • Speed of Life
  • Alive
  • The Turning
  • Dark Waters
  • First Cow
  • Dogtooth
  • Baskin
  • The Woman
  • Grotesque
  • Revenge
  • Audition

World map

Highly rated films bpstone is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Green Knight
  • The Suicide Squad
  • Luca

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more