Highest rated films

  • Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

    ★★★★★

  • Becoming

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★

  • Hillary

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Dances with Wolves

    ★★★★★

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★★

  • Coldplay: A Head Full of Dreams

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • I Am Legend

    ★★★★

  • Diabolique

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Calvary

    ★★★★

  • Island of Lost Souls

    ★★★★

  • The Hangover

    ★★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 308 Films watched
  • 25.7 Average per month
  • 5.9 Average per week

Milestones

First Film

Fear No Evil

Jan 1

Most Watched

5ive Girls

twice

First Man into Space

twice

Ganja & Hess

twice

Klaus

twice

Last Film

The Prom

Dec 12

Genres, countries & languages

Horror
211 films
Thriller
100 films
Drama
89 films
Mystery
47 films
Comedy
39 films
Fantasy
39 films
Sci Fi
38 films
Crime
27 films
Action
26 films
Romance
15 films
USA
186 films
UK
36 films
Italy
23 films
France
22 films
Canada
21 films
Spain
13 films
Germany
12 films
Japan
9 films
Mexico
5 films
English
240 films
Italian
15 films
Spanish
14 films
Japanese
8 films
French
8 films
German
6 films
Russian
4 films
Korean
4 films
Cantonese
1 film
Turkish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 13

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

bpstone’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Deliverance from Evil

Films bpstone watched in 2020

  • The Prom
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Hannah, Queen of the Vampires
  • Rigor Mortis
  • The Brides of Sodom
  • Santo vs. the Vampire Women
  • Jack Frost
  • The Slaughter of the Vampires
  • The Lady Vampire
  • The Vampire Moth
  • 5ive Girls
  • Twilight
  • Daylight's End
  • Tormented
  • Count Dracula's Great Love
  • They Have Changed Their Face
  • The Lake Vampire
  • Lake of Dracula
  • Countess Dracula
  • Night of the Devils
  • Crucible of Horror
  • The Vampire Doll
  • The Body Beneath
  • The Shed
  • A Taste of Blood
  • First Man into Space
  • First Man into Space
  • Scanners
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Coyote Lake
  • Stake Land
  • Blade: Trinity
  • Blade II
  • Blade
  • Blood Bath
  • Scream Blacula Scream
  • Ganja & Hess
  • Hercules in the Haunted World
  • The Creeping Flesh
  • Cave of the Living Dead
  • The Bloody Vampire
  • Castle of Blood
  • The Playgirls and the Vampire
  • The Omega Man
  • The Last Man on Earth
  • Lady of Csejte
  • I Am Legend
  • Not of This Earth
  • The Vampire Happening
  • Blood for Dracula
  • Crypt of the Vampire
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Ganja & Hess
  • Curse of the Undead
  • The Return of Dracula
  • The Vampire
  • The Vampire and the Ballerina
  • The Vampire's Coffin
  • Blood of Dracula
  • The Lair of the White Worm
  • Lips of Blood
  • Lost Boys: The Thirst
  • Lost Boys: The Tribe
  • Vampire Hunter D
  • Dead Men Walk
  • Blood and Roses
  • The White Reindeer
  • The Vampire's Ghost
  • The Vampire
  • London After Midnight
  • Isle of the Dead
  • Not of This Earth
  • The Return of Doctor X
  • Mark of the Vampire
  • Vamps
  • Vamps
  • The Devil Bat
  • Condemned to Live
  • The Vampire Bat
  • Rabid
  • Just Mercy
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Transfiguration
  • The Vampire
  • Dracula
  • The Grudge
  • Only Lovers Left Alive
  • Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado
  • White Boy Rick
  • Booksmart
  • Palm Springs
  • Murder Eleven
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Gemini Man
  • Hamilton
  • Deep Red
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Vampyr
  • Corridors of Blood
  • Island of Lost Souls
  • Un Chien Andalou
  • Neat: The Story of Bourbon
  • Ocean's Twelve
  • Peeping Tom
  • The Circle
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Lucifer Rising
  • Viy
  • The Rat Savior
  • A Serbian Film
  • The Way Back
  • Serena
  • Sweetheart
  • The Witch Files
  • Wine Country
  • The Matrix
  • Blood and Chocolate
  • Run Silent, Run Deep
  • Stephanie
  • Code 8
  • The Darkness
  • Dances with Wolves
  • Darlin'
  • Diabolique
  • The Cremator
  • Angel Heart
  • 30 Days of Night: Dark Days
  • I Am Not Your Negro
  • A Tale of Two Sisters
  • Djinn
  • Da 5 Bloods
  • Ugetsu
  • Blue Ruin
  • Prime Evil
  • The Car
  • Asylum
  • Race with the Devil
  • Toby Dammit
  • Female Prisoner #701: Scorpion
  • Spirits of the Dead
  • The Satan Bug
  • Ambition
  • M
  • The Calling
  • Annabelle Comes Home
  • Bathory: Countess of Blood
  • The Closet
  • Satan's Baby Doll
  • Session 9
  • Little Fires Everywhere
  • The Peanut Butter Falcon
  • King of the Ants
  • Satan Triumphant
  • Lemora: A Child's Tale of the Supernatural
  • Await Further Instructions
  • Creep 2
  • Creep
  • Slender Man
  • Primal Rage
  • Hustlers
  • Becoming
  • The Curse of the Cat People
  • The Goldfinch
  • The Messenger: The Story of Joan of Arc
  • Paranormal Activity: The Ghost Dimension
  • [REC]
  • The Other Guys
  • Murder Mystery
  • The Demon
  • Silver Linings Playbook
  • An Irish Exorcism
  • Forsaken
  • The Diabolical
  • Cats
  • The Last Exorcism Part II
  • Faust: Love of the Damned
  • Storm of the Century
  • A Private War
  • 6 Underground
  • Satan's Blood
  • The Possessed
  • The Monk
  • Coldplay: A Head Full of Dreams
  • Crooked House
  • Exorcist House of Evil
  • I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story
  • A Simple Favor
  • Luciferina
  • The Nun
  • Flesh for the Inferno
  • Untouchable
  • Late Night
  • The Report
  • The Hangover
  • The Furies
  • The Void
  • The Room
  • Grace
  • Macao
  • Along Came the Devil
  • Love Wedding Repeat
  • Spenser Confidential
  • The Invisible Man
  • The Hustle

See all 308

World map

Highly rated films bpstone is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more