Highest rated films

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • The Cloverfield Paradox

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • The Others

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Platoon

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • Gandhi

    ★★★★★

  • Interview with the Vampire

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 264 Films watched
  • 22 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

The Shape of Water

Jan 1

Most Watched

A Ghost Story

twice

The Legend of Hell House

twice

Last Film

Wonder

Dec 29

Genres, countries & languages

Horror
193 films
Drama
86 films
Thriller
86 films
Mystery
58 films
Fantasy
36 films
Sci Fi
24 films
Comedy
24 films
Action
19 films
Romance
18 films
History
15 films
USA
190 films
UK
63 films
Canada
25 films
France
17 films
Italy
10 films
Australia
7 films
Germany
7 films
Spain
7 films
Japan
5 films
New Zealand
5 films
English
241 films
French
24 films
Italian
13 films
German
13 films
Spanish
13 films
Latin
10 films
Japanese
5 films
Russian
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Open House
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

To Save a Child

Films bpstone watched in 2018

  • Wonder
  • Eighth Grade
  • The Noonday Witch
  • Da Sweet Blood of Jesus
  • The Brides of Dracula
  • The Breed
  • Daybreakers
  • Love Actually
  • The Satanic Rites of Dracula
  • Dracula A.D. 1972
  • Scars of Dracula
  • Taste the Blood of Dracula
  • Phantom Thread
  • Bohemian Rhapsody
  • Crazy Rich Asians
  • Dracula Has Risen from the Grave
  • The Vampire Lovers
  • Blood for Dracula
  • The Return of Dracula
  • House of Dracula
  • House of Frankenstein
  • Son of Dracula
  • Daughter of Dracula
  • Witchcraft
  • Dracula's Daughter
  • Dracula
  • Denial
  • Ocean's Eight
  • Baby Driver
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Sorry to Bother You
  • Love, Simon
  • Dracula 2000
  • From Dusk Till Dawn
  • Interview with the Vampire
  • Dracula
  • Nosferatu
  • Blood of the Vampire
  • The House at the End of Time
  • The Return of the Vampire
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Solo: A Star Wars Story
  • Mary Shelley
  • Satan's School for Girls
  • The Cabin in the Woods
  • Midnight Offerings
  • Bay Coven
  • Virgin Witch
  • Blood Sabbath
  • Darkness Falls
  • A Star Is Born
  • The Touch of Satan
  • Cry of the Banshee
  • The Long Hair of Death
  • Curse of the Crimson Altar
  • Night of the Eagle
  • The Witch's Curse
  • The Witch
  • Black Sunday
  • Woman Who Came Back
  • Rosemary's Baby
  • Daughters of Satan
  • Witchouse
  • Simon, King of the Witches
  • Night of Dark Shadows
  • The Witches
  • To Save a Child
  • The Devils
  • Pumpkinhead
  • Necromancy
  • Psyched by the 4D Witch (A Tale of Demonology)
  • Conjurer
  • Witchfinder General
  • The Naked Witch
  • House of the Black Death
  • Weird Woman
  • Hereditary
  • The Craft
  • Oklahoma!
  • The Possession
  • The Possessed
  • First Reformed
  • The Boy
  • BlacKkKlansman
  • Witchcraft
  • Red Sparrow
  • Ghost in the Shell
  • The Witch Who Came from the Sea
  • The Wicker Man
  • The Last Witch Hunter
  • A Quiet Place
  • Mark of the Witch
  • The Coven
  • The Lords of Salem
  • The Snowman
  • A Cure for Wellness
  • Mark Of The Witch
  • Season of the Witch
  • The Eternal
  • The Damned
  • Battle of the Sexes
  • The Inhabitants
  • The Covenant
  • Blair Witch
  • The Devonsville Terror
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Witching
  • Hungry Wives
  • Don't Knock Twice
  • Häxan
  • Suspiria
  • The Witch
  • The Post
  • Altar
  • Boo
  • The Gracefield Incident
  • Annihilation
  • Molly's Game
  • 1408
  • Mama
  • Tormented
  • Silent House
  • Unfriended
  • Witch-Hunt
  • Dead of Night
  • A Dark Song
  • The Uninvited
  • Shutter
  • Silent Hill: Revelation 3D
  • Grave Encounters 2
  • Grave Encounters
  • The Conjuring 2
  • Housebound
  • Black Panther
  • The Gallows
  • Winchester
  • Under the Shadow
  • We Are Still Here
  • The Borderlands
  • The Shadow People
  • The Skeleton Key
  • A Ghost Story
  • Ouija: Origin of Evil
  • Ouija
  • Demon Seed
  • The Fog
  • V/H/S/2
  • V/H/S
  • The Pool
  • The Canterville Ghost
  • The Innkeepers
  • Apartment 1303
  • The Innocents
  • The Devil's Backbone
  • The Entity
  • Dark Water
  • The Ghost & Mr. Chicken
  • Thir13en Ghosts
  • The Live Ghost
  • Ghost Ship
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Ghost Story
  • Topper
  • The Lovely Bones
  • The Cat and the Canary
  • Sleepy Hollow
  • The Cat and the Canary
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • The Wailing
  • The Legend of Hell House
  • Burnt Offerings
  • Agora
  • The Changeling
  • The House in Marsh Road
  • Restoration
  • The House of Ghosts
  • The Haunted Curiosity Shop
  • The Haunted Castle
  • The Haunted Castle
  • The Old Dark House
  • The Haunting
  • A Haunting at the Hoyt Library
  • The Others
  • A Haunting On Dice Road 2: Town of the Dead
  • Night of Terror
  • The Woman in Black 2: Angel of Death
  • The Woman in Black
  • Haunt
  • The Fog
  • 13 Ghosts
  • The Canal
  • Black Sabbath
  • The Screaming Skull
  • It Follows
  • Silent Hill
  • The Legend of Hell House
  • The Corpse of Anna Fritz
  • Hell House LLC
  • What Lies Beneath
  • Carnival of Souls
  • Oculus
  • The Conjuring
  • The Forest
  • The Killing of a Sacred Deer

See all 264

World map

Highly rated films bpstone is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more