Highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★

  • Passengers

    ★★★★

  • Sully

    ★★★★

  • Money Monster

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Cast Away

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • The Bourne Identity

    ★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★

  • Ocean's Thirteen

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • The Hunt for Red October

    ★★★★

  • Marathon Man

    ★★★★

  • Key Largo

    ★★★★

  • The Rum Diary

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 175 Films watched
  • 14.6 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

Tricked

Jan 5

Most Watched

Money Monster

twice

The Bourne Identity

twice

The Nightmare

twice

Last Film

Contracted: Phase II

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
82 films
Thriller
80 films
Drama
63 films
Mystery
38 films
Sci Fi
36 films
Action
36 films
Adventure
22 films
Crime
21 films
Comedy
19 films
Fantasy
16 films
USA
149 films
UK
18 films
Canada
15 films
Germany
10 films
Australia
7 films
France
5 films
Italy
3 films
Japan
2 films
Czechia
2 films
Spain
2 films
English
171 films
Spanish
13 films
French
11 films
Italian
11 films
Russian
9 films
German
8 films
Chinese
5 films
Japanese
4 films
Dutch
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 10

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Reservoir Dogs
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Alone in the Dark
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Endure
Average weighted rating:

2.9

Films bpstone watched in 2016

  • Contracted: Phase II
  • Almost Mercy
  • The Last House on Cemetery Lane
  • La La Land
  • The Frame
  • The Last Heist
  • Passengers
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Rage
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • A Christmas Horror Story
  • Money Monster
  • Monsters
  • Into the Forest
  • Arrival
  • Suicide Squad
  • All the President's Men
  • Earth vs. the Flying Saucers
  • Mystery Street
  • Black Sabbath
  • The Gift
  • Blood Dolls
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Cast Away
  • Alone in the Dark
  • Dracula vs. Frankenstein
  • Futureworld
  • Lights Out
  • The Baby
  • Maleficent
  • Beyond Re-Animator
  • Gods of Egypt
  • Weiner
  • Hot Bot
  • Planet of the Apes
  • The Mummy Returns
  • ARQ
  • Independence Day: Resurgence
  • The Neon Demon
  • Unforgiven
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • 13 Cameras
  • They're Watching
  • Sully
  • The Curse of Sleeping Beauty
  • Ghostbusters
  • The Boy
  • Deadpool
  • Hail, Caesar!
  • Money Monster
  • Knight of Cups
  • Zero Days
  • Creed
  • The Bourne Identity
  • Midnight Special
  • The Witch
  • Die, Monster, Die!
  • Behind the Wall
  • Tale of the Mummy
  • The Lazarus Effect
  • Witchfinder General
  • Black Sea
  • The Girl in the Photographs
  • 21
  • See No Evil
  • The Gift
  • Final Girl
  • The Unborn
  • The Thaw
  • Surrogates
  • I'll Follow You Down
  • The Thing on the Doorstep
  • They Look Like People
  • Cool Hand Luke
  • The Bridge on the River Kwai
  • The Time Machine
  • Bone Tomahawk
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Blue Dahlia
  • The Rum Diary
  • Key Largo
  • The Church
  • Oblivion
  • Uncaged
  • The Abandoned
  • The Hunt for Red October
  • The Maltese Falcon
  • Ocean's Thirteen
  • The Martian
  • The Ouija Experiment 2: Theatre of Death
  • Dementia
  • What's Eating Gilbert Grape
  • The Devil Rides Out
  • The Wicked Within
  • Skinwalkers
  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
  • The 5th Wave
  • City by the Sea
  • Estranged
  • The Hallow
  • The Manchurian Candidate
  • Sneakers
  • Doc
  • Compound Fracture
  • The Devil's Rejects
  • The Pope of Greenwich Village
  • All the Way
  • It Lives Again
  • Anguish
  • Why Horror?
  • Last Vegas
  • Riddick
  • Ava's Possessions
  • The Philadelphia Story
  • Fairlane Road
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • The Signal
  • Afflicted
  • Ouija
  • Concussion
  • Scream at the Devil
  • The Arrival
  • Rows
  • The Exorcism of Molly Hartley
  • Marathon Man
  • Quatermass and the Pit
  • Hush
  • The Invasion
  • Reservoir Dogs
  • On Dangerous Ground
  • Hollow Man II
  • Curve
  • Along Came a Spider
  • Perfect Sisters
  • God Told Me To
  • Reaper
  • Unnatural
  • Meru
  • Countdown
  • The Uninvited
  • Grave of the Vampire
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Awaken
  • Endure
  • Atonement
  • House
  • #Horror
  • White Settlers
  • Abandoned Mine
  • The Great Beauty
  • Lage Raho Munna Bhai
  • The Double
  • Roman Holiday
  • Hellions
  • The Road to El Dorado
  • The Hollow
  • The Nightmare
  • The Nightmare
  • Plague
  • Infini
  • Visions
  • Time Lapse
  • The Stranger
  • The Veil
  • Inner Demons
  • Last Shift
  • Pay the Ghost
  • Bound to Vengeance
  • The Loft
  • Tiger House
  • The Chosen
  • Fruitvale Station
  • Tricked

World map

Highly rated films bpstone is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • Aquarius

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more