Sort by

Barney has logged 638 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Time

Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dogma

Dogma

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry