Sort by

mike has logged 140 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Maniac

Maniac

2018
×
Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★½
Edit this entry  
01
Louis Theroux: Louis and the Brothel

Louis Theroux: Louis and the Brothel

2003
×
Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Louis Theroux: Altered States

Louis Theroux: Altered States

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Edit this entry  
14
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★½
Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Eating Animals

Eating Animals

2017
×
Edit this entry  
15
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Cured

The Cured

2017
×
★★
Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry