• Runon

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Thunder Road

    ★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • Columbus

    ★★★½

  • Thoroughbreds

    ★★★★

  • Youth

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★★

  • Cop Car

    ★★★½

  • Comet

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Mommy

  • Her

    ★★★★

  • Locke

    ★★★

  • Starred Up

    ★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Charlie Countryman

    ★★★★

  • Anna Karenina

    ★★★★½

  • Electrick Children

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★★

  • Hesher

    ★★★★

  • Revolutionary Road

    ★★★★½

  • Pontypool

    ★★★½

  • Felon

    ★★★½

  • The Strangers

    ★★★½

  • Gomorrah

    ★★★½

  • Revanche

    ★★★★½

  • Atonement

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • La Ciénaga

    ★★★★½

  • Chopper

    ★★★½

  • Belly

    ★★★★

  • Fireworks

    ★★★★½

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • Romeo + Juliet

    ★★★★★

  • The Big Green

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★★½

  • Exotica

    ★★★★

  • Brainscan

  • Sonatine

    ★★★★

  • Samurai Cop

  • Miller's Crossing

    ★★★½

  • Dreams

    ★★★★★

  • Miami Blues

    ★★★★

  • Creating Rem Lezar

  • Blood Simple

    ★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • The Color of Pomegranates

  • Persona

    ★★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★