Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Nina

Nina

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ex

Ex

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Adventures of Iron Pussy

The Adventures of Iron Pussy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scrubbers

Scrubbers

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
A Family

A Family

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night Games

Night Games

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Sanjuro

Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Sanjuro

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The War Game

The War Game

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Loving Couples

Loving Couples

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Lola

Lola

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Wonderful Day

A Wonderful Day

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Yojimbo

Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Yojimbo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lapsis

Lapsis

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Love

First Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Pink Mirror

The Pink Mirror

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Crowd Around the Cowboy

The Crowd Around the Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Waldo Salt: A Screenwriter's Journey

Waldo Salt: A Screenwriter's Journey

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Incoherence

Incoherence

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry