Sort by
  • On Golden Pond

    ★★★

  • Vernon, Florida

    ★★★★½

  • My Dinner with Andre

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★½

  • Arthur

    ★★★

  • The Decline of Western Civilization

    ★★★★

  • Ms .45

    ★★★½

  • American Gigolo

    ★★★★½

  • Woyzeck

    ★★★½

  • Gates of Heaven

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Killer of Sheep

    ★★★★

  • La Soufrière

    ★★★★★

  • House

  • The American Friend

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • 3 Women

    ★★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Stroszek

    ★★★★★

  • Heart of Glass

    ★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • Harlan County U.S.A.

    ★★★★

  • In the Realm of the Senses

    ★★★★½

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★★

  • Maîtresse

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Female Trouble

    ★★★★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★

  • Lancelot of the Lake

    ★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★½

  • The Spirit of the Beehive

    ★★★½

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • The Bitter Tears of Petra von Kant

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • Punishment Park

    ★★★

  • Wanda

    ★★★★★

  • Even Dwarfs Started Small

    ★★★★★

  • Putney Swope

    ★★★★★

  • Salesman

    ★★★★

  • Monterey Pop

  • The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

  • Faces

    ★★★★½

  • God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Titicut Follies

    ★★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★★

  • Yesterday Girl

    ★★★½

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★

  • Chafed Elbows

  • Band of Outsiders

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • 8½

    ★★★★½

  • The Exterminating Angel

    ★★★★★

  • Knife in the Water

    ★★

  • The Hustler

    ★★★½

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★½

  • Shoot the Piano Player

    ★★★★½

  • Window Water Baby Moving

    ★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Cat's Cradle

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Free Radicals

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • Bigger Than Life

    ★★★★½

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • The Earrings of Madame de...

    ★★★★