Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Time

Time

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
Edit this entry  
07
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
It Could Happen to You

It Could Happen to You

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★
Edit this entry  
18
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
One Minute Time Machine

One Minute Time Machine

2014
×
Edit this entry  
09
The Web

The Web

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Edit this entry  
06
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
The Rock

The Rock

1996
×
★★½
Edit this entry  
04
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blade

Blade

1998
×
★★½
Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Edit this entry  
26
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
The General

The General

1926
×
★★★
Edit this entry  
20
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Windfall

Windfall

2022
×
★★
Read the review Edit this entry