Sort by

Botbotb has logged 104 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Enforcer

The Enforcer

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Who Killed Nelson Nutmeg?

Who Killed Nelson Nutmeg?

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
28
Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

2013
×
Read prior review Edit this entry  
27
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Clifford

Clifford

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★
Edit this entry  
24
Mr. Frog

Mr. Frog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Village

The Village

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kids in the Hall: Brain Candy

Kids in the Hall: Brain Candy

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trollhunters: Rise of the Titans

Trollhunters: Rise of the Titans

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spirit Untamed

Spirit Untamed

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★½
Read the review Edit this entry