• So I Married an Axe Murderer

    So I Married an Axe Murderer

    ★★★

    Way more charming than it has any right to be. Fun to see Myers playing a human, and he's good! Great cameos. Just a nice comfy easy watch. Also originally introduced me to the song "There She Goes" so extra points for that.

  • Airheads

    Airheads

    ★★

    One of the weaker films in Butt-head's filmography.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★

    Nice to see Dafoe having fun.

  • The Piano

    The Piano

    ★★★★½

    This is mostly sad but when lil Paquin starts cursin' up a storm I lost my shit. Mostly sad though. Painful painful loneliness.

  • Dirty Dancing

    Dirty Dancing

    ★★★½

    Swayze and Grey have fuckin wild chemistry, real hot stuff. The dance at the end is pure joy. There's some fun montages. Sometimes that's all ya need.

  • Eternals

    Eternals

    ★½

    DULL!

  • Sweetie

    Sweetie

    ★★★★½

    Gordon is an all-time great Aussie Dad of Cinema.

  • Little Shop of Horrors

    Little Shop of Horrors

    ★★★★½

    Saw this movie a million times growing up, this was my second time with the director's cut. First time I saw the DC the bummerness of the bummer ending hit me a bit too hard and I wasn't into it. Probably because I was just so used to the happy ending, and hey, Moranis is absurdly likeable.

    But now I can see yeah, that's obviously the ending that actually makes sense. It has to end like that, it's the only…

  • Flashdance

    Flashdance

    ★★½

    The dance sequences mostly kick ass. The rest is, I don't even know. I don't whats going on there! A whole bunch of stuff. The comedian character is a real nightmare. But hey, the dances are fun. Don't watch if you're sensitive to flashing lights!

  • Waiting for Guffman

    Waiting for Guffman

    ★★★★

    When they made this movie the elements were, as Dr Watson said to Sherlock, "coming together sir"

  • The Super Bob Einstein Movie

    The Super Bob Einstein Movie

    ★★★★

    The best kind of comedy documentary: one that is largely just clips of the funny person being funny. The talking head parts are sometimes a bit superfluous, but I do love the choice of just showing all these famous funny people old clips, and watching them genuinely crack up. I could watch Letterman just enjoy comedy for hours, what a joy. The whole thing is very joyful.

  • Two Friends

    Two Friends

    ★★★½

    Fuckin' Malcolm.