Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Airheads

Airheads

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
Edit this entry  
17
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Super Bob Einstein Movie

The Super Bob Einstein Movie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Footloose

Footloose

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Edit this entry  
14
Golden Arm

Golden Arm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Ward

The Ward

2010
×
Edit this entry  
03
White Chicks

White Chicks

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★½
Edit this entry  
27
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★½
Edit this entry  
27
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Freak Dance

Freak Dance

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry