Sort by

Captain Rowdy has logged 217 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Legend

Legend

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lurkers

Lurkers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Sitters

Twin Sitters

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Killer Sally

Killer Sally

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Slash/Back

Slash/Back

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry