Sort by

Lu has logged 31 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Edit this entry  
22
Zoolander

Zoolander

2001
×
★½
Edit this entry  
18
Annie

Annie

2014
×
★★
Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry