Sort by

Lauren has logged 260 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Chalet Girl

Chalet Girl

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry