Sort by

Dan R has logged 485 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Coming to America

Coming to America

1988
×
Edit this entry  
31
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
Edit this entry  
31
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
Edit this entry  
25
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
22
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
21
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Edit this entry  
20
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Z

Z

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
Edit this entry  
16
The Suicide

The Suicide

1978
×
Edit this entry  
16
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
16
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Company

Company

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moon

Moon

2009
×
Edit this entry  
09
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry