Cole has logged 204 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Library Report

Library Report

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Dictionary: The Adventure of Words

Dictionary: The Adventure of Words

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
Recorded Live

Recorded Live

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Nest

The Nest

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Always (crashing)

Always (crashing)

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nightmare Angel

Nightmare Angel

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Crash!

Crash!

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Viy

Viy

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Patrick

Patrick

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Celia

Celia

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dance with the Devil

Dance with the Devil

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Careful

Careful

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fearless Hyena

Fearless Hyena

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Killer Mirindas

Killer Mirindas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spiritual Kung Fu

Spiritual Kung Fu

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
12
At Your Fingertips: Grasses

At Your Fingertips: Grasses

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Health Practices

Good Health Practices

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Junky

Junky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
CRUEL

CRUEL

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Archangel

Archangel

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★
Edit this entry  
11
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Story of the Faithful Wookiee

The Story of the Faithful Wookiee

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry