• Celluloid Nightmares

    Celluloid Nightmares

    ★★★

    Pinku paradise, perverse Peeping Tom, Videodrome voyeurism and vhs ugliness – bottled inside soft core pornography and noodles. Dreamy, dirty terror.

  • Guinea Pig: Mermaid in the Manhole

    Guinea Pig: Mermaid in the Manhole

    ★★★

    Body paint; body expulsions. Blood, pus, bathtub and bruises – see a mermaid suffer a painful transformation into pizza the hutt. This was unsurprisingly grotesque and sometimes hard to watch, but also such a fascinating foray into a sick mind by means of art infestation and rotten fish. Sick squelching stuff.

  • Evil Heart

    Evil Heart

    ★★★

    A weird and gross horror short from Japan that’s also pretty good. VHS rip on YouTube kicked ass.

  • Dinner in America

    Dinner in America

    Pretty abrasive and annoying. Cools off in the second half for the better, but even then it’s a little too plain and loud and unfunny. Almost a tough watch.

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★

    Astonishingly moving, soul destroying sports-movie/family-drama biopic. Deservedly enters the misery cinema canon despite it also being incredibly tender in parts.

  • Saltburn

    Saltburn

    ★★

    extravagantly dumb sophomore feature from Emerald Fennell. thematically unexplored and confused with its characters. oddly paced. has some funny sequences but it’s all tonally off. Fennell forces a satire onto it that’s just baffling to understand. still, there’s a good cast here, and they do fine inside of the first draft script – final ten minutes really set it in stone.

  • Heaven Knows What

    Heaven Knows What

    ★★★

    Well, that's one way to get up close and personal with a NY heroin addict.

  • Anyone But You

    Anyone But You

    ★★★

    Seeing this at a 9:15pm screening on new years day weirdly benefited the experience. Not a surprise, but Powell and Sweeney have enough chemistry to keep this big studio rom-com afloat.

  • Asteroid City

    Asteroid City

    ★★★

    surprisingly melancholic and less stimulating than Anderson’s previous efforts, but very fun to look at given its soaring 1950s American west texture. impeccable design. huge ensemble cast. maybe this’ll bump up to four stars with a rewatch. not ideal to watch this at 10pm after being awake since 4am.

  • The Last Waltz

    The Last Waltz

    ★★★★

    It’s rare to find a concert film as moving as this. It’s all in the way Scorsese managed to capture how beautiful of a night it was.

  • Help

    Help

    ★★★

    Some really strong performances and moments in this; particularly its middle section where the film seamlessly dealt out a tense-filled “one-take” sequence that perfectly encapsulated the fear and exhaustion that was inside care homes during the covid outbreak. Can’t say the film worked well as a whole, but it nevertheless had a lot of weight to it – especially when it had the nerve to tackle such a heavy and quite recent subject.

  • I Like Movies

    I Like Movies

    ★★★

    Pretty sweet and endearing comedy, which isn’t so surprising as I’d heard prior that this was a mix between Lady Bird and Clerks — and yes, I totally agree! Definitely could have used support from more interesting side characters, but it nevertheless remained funny and even quite heartfelt towards its pretentious movie obsessed teen lead.