Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Celluloid Nightmares

Celluloid Nightmares

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guinea Pig: Mermaid in the Manhole

Guinea Pig: Mermaid in the Manhole

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Heart

Evil Heart

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Dinner in America

Dinner in America

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
05
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Candy Snatchers

The Candy Snatchers

1973
×
★★★
Edit this entry  
02
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Edit this entry  
02
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lovers Lane

Lovers Lane

1999
×
★★
Edit this entry  
31
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
30
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★
Edit this entry  
29
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★
Edit this entry  
03
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
02
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★
Edit this entry  
02
Wonka

Wonka

2023
×
★★
Edit this entry  
01
Anyone But You

Anyone But You

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★
Edit this entry  
01
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Chicken Run: Dawn of the Nugget

Chicken Run: Dawn of the Nugget

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★
Edit this entry  
29
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read other review Edit this entry