mk has logged 32 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
Edit this entry  
30
The Archer

The Archer

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Swades

Swades

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy Feet Two

Happy Feet Two

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Restless Love

Restless Love

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Rififi

Rififi

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
Network

Network

1976
×
Read the review Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
Read the review Edit this entry  
22
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
Edit this entry  
19
Eternal

Eternal

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Barbie as Rapunzel

Barbie as Rapunzel

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
The Silenced

The Silenced

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
5ive Girls

5ive Girls

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
Edit this entry  
10
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
Edit this entry  
08
Maudie

Maudie

2016
×
Edit this entry  
05
Shirley Valentine

Shirley Valentine

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★
Edit this entry  
02
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
Edit this entry  
02
Female Perversions

Female Perversions

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
As One

As One

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
Read the review Edit this entry  
01
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry